Ogólna

LKS „Iskra” Krzemień

Gmina Dzwola

Powstanie Klubu

Ludowy Klub SportowyIskraKrzemień powstał w 1968 roku. Swoje istnienie zawdzięcza miejscowej młodzieży oraz sympatykom tej dyscypliny sportu. Od początku powstania, aż do dnia dzisiejszego, klub funkcjonuje dzięki finansowaniu przez Urząd Gminy w Dzwoli. Sprawy organizacyjne spoczywały na barkach Mariana Małka, Adama Rożka, Jana Rząda, Mariana Kapronia oraz Józefa Kozyry. Ci panowie stanowili też pierwszy zarząd klubuIskraKrzemień. Ze wspomnień najstarszych wynika, żeIskraswoje mecze rozgrywała m.in. z drużynami z Modliborzyc, Kocudzy, Dzwoli, Zofianki Górnej, Polichny, Batorza, Godziszowa, Janowa Lubelskiego (Janowianki), Stróży, Wojciechowa, Gościeradowa, Frampola, Goraja I Urzędowa.

Pierwsza Drużyna

W skład zarządu wchodzili Marian Małek (prezes), Adam Rożek (sekretarz), Marian Kaproń (skarbnik), Jan Rząd, Józef Kozyra. Zarząd odgrywał również ważną rolę na boisku, jego członkowie grali w podstawowym składzie zespołu.

Skład drużyny był następujący:

Dudzic Edward, Gajór Jan, Myszak Józef, Abram Edward, Blacha Mieczysław, Rożek Władysław, Kotuła Józef, Pachuta Stanisław, Papierz Stanisław, Kaproń Aleksander, Kaproń Franciszek, Pudło Stanisław, Knap Marek, Dudzic Jan, Rząd Tadeusz, Flis Władysław, Małek Stanisław, Marian Prejs.

Pierwszy bramkarz Iskry – Edward Dudzic

Jednym z ważniejszych osiągnięć klubu było dotarcie do ćwierćfinału Pucharu Polski w okręgu tarnobrzeskim w sezonie 1985/86.Zespół wygrywał wówczas z dużo wyżej notowanymi rywalami. Drużyna występowała pod okiem Tadeusza Rząda - trenera oraz prezesa, natomiast jej skład przedstawiał się następująco:Rożek Jan (Siwy), Kokoszka Czesław, Pachuta Stanisław, Kaproń Mirosław (Makowiec), Bracha Marian, Fusiara Stanisław, Góra Zbigniew, Gilas Edward (Boniek), Prejs Tadeusz (Pele), Szuba Lech, Jargiło Józef, Blacha Jan, Mróz Stanisław, Rożek Adam, Kiszka Wiesław, Portka Józef, Cygan Wiesław

Droga do ćwierćfinału

LKS Iskra Krzemień 3:1 ZKS Świt Ruda(A klasa)

LKS Iskra Krzemień 2:1 MZKS Metalowiec(okręg)

LKS Iskra Krzemień 4:2 LZS Ulanów(okręg)

LKS Iskra Krzemień 4:2 LZS Olszowiec (IV liga)

LKS Iskra Krzemień 1:3 Stal Nowa Dęba(III Liga)

Zawodnicy Wyróżniający się i wychowankowie:

•Mateusz Góra–Janowianka Janów Lubelski (IV liga), Łada Biłgoraj (III liga), Resovia Rzeszów (II liga),
Wiesław Kiszka–Świt Ruda (klasa okręgowa), Metalowiec - Janowianka Janów Lubelski (IV liga)
Tadeusz Kaproń–Świt Ruda (klasa okręgowa), Janowianka Janów Lubelski (IV liga),
Jan Blacha–Włókniarz Frampol (IV liga)
Zbigniew Góra–Włókniarz Frampol (IV liga)
Józef Portka–Włókniarz Frampol (IV liga)
Zbigniew Prejs–Janowianka Janów Lubelski (IV liga),
Piotr Chmiel–Janowianka Janów Lubelski (IV liga),
Mariusz Fusiara–Janowianka Janów Lubelski (IV liga),
Waldemar Krajewski–Janowianka Janów Lubelski (IV liga),
Łukasz Piecyk–Janowianka Janów Lubelski (IV liga),
Jan Rożek–Świt Ruda (klasa okręgowa),
Marian Bracha–Metalowiec - Janowianka Janów Lubelski (klasa okręgowa)
Edward Gilas–Świt Ruda (klasa okręgowa),
Kazimierz Papierz–Metalowiec - Janowianka Janów Lubelski (klasa okręgowa)
Stanisław Mróz–Świt Ruda (klasa okręgowa),
Mariusz Widz–Janowianka Janów Lubelski (klasa okręgowa),
Józef Białek–Janowianka Janów Lubelski (klasa okręgowa),
Jan Kokoszka–IV liga – Drużyny śląskie
Roman Góra–20 lat występów w LKS „Iskra” Krzemień
Leszek Pachuta–18 lat występów w LKS „Iskra” Krzemień

19 lipca 2009 roku Klub Iskra obchodził 40-lecie istnienia, połączone z uroczystym otwarciem nowego obiektu sportowego w Krzemieniu Drugim. Krótko o imprezie:

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali zaproszeni goście:
• Jan Łopata - Poseł na Sejm RP
• Jan Frania - Radny Sejmiku Wojewódzkiego
• Marian Rapa - Prezes LZPN
• Marek Piech -Wójt Gminy Dzwola

Boisko poświęcił proboszcz tutejszej parafiiks. Stanisław Gieroń. Następnie PanMarian Rapawraz z PanemStanisławem Sachajkowręczyli PanuWiesławowi KiszcePrezesowi LKS Iskra Krzemień pamiątkowy Puchar z LZPN oraz odznaczyli srebrną odznaką LZPN Panów:Józefa Kapronia, Mirosława Kapronia, Antoniego Rożka, Krzysztofa Gąbkę, Romana Górę, Zbigniewa Prejsa, Marcina Zdybla.

Pamiątkowe statuetki otrzymali założyciele IskryMarian Małek, Adam Rożek, Marian Kaproń i Józef Rząd.

Kolejnym punktem uroczystości było rozstrzygnięcie plebiscytu na jedenastkę czterdziestolecia LKS Iskry Krzemień. Znaleźli się w niej:Edward Dudzic, Marian Kaproń, Jan Rożek, Marian Bracha, Zbigniew Prejs, Leszek Pachuta, Marian Pachuta, Mirosław Kaproń, Edward Gilas, Marek Rożek, Roman Góra, Mariusz Widz oraz Zbigniew Góra. Najlepszym trenerem czterdziestolecia zostałWiesław Kiszka,
a prezesemTadeusz Rząd.

Po zakończeniu części oficjalnej odbyło się szereg konkursów i występów, a także miały miejsce trzy mecze piłki nożnej: wewnętrzny mecz „oldboyów” Iskry, mecz aktualnej drużyny seniorów z drużyną Janowianki Janów Lubelski oraz mecz miejscowych dziewczyn z żeńską drużyną w Potoku Wielkim.

Uroczyste otwarcie i poświęcenie boiska miało pozytywny wpływ na grę naszej drużyny. Dotychczas rozegrano na nim 47 meczy ligowych, Iskra wygrała 30 z nich, 7 razy remisowała, a 10 razy uległa rywalowi. Kibice Iskry obejrzeli 123 bramek strzelonych przez naszych zawodników oraz 67 goli wbitych w naszą bramkę. Najwyższe zwycięstwo to 13:3, najdotkliwsza porażka 0:3.

(statystyki dotyczą meczy ligowych rozegranych od 26 sierpnia 2007 roku do 26 czerwca 2011 roku)